Späť

Slovensko na nohy!

Mgr.art. Michaela Bednárová
Puojd s.r.o., March 28, 2014

Matúš Švirloch je profesionálne nahnevaný občan. Vo voľnom čase zachraňuje kežmarský rozpočet, samosprávu núti komunikovať s občanmi a ľudí učí, aké majú občianske slobody. Rozprávali sme sa s ním o tom, prečo sú pasivita a bojazlivosť slovenské vlastnosti, aké má aktivizmus hranice a aký KicK treba dať mladým.

Photo: Dalibor Krupka, mikina Grúň
https://www.puojd.sk/
Photo: Dalibor Krupka, mikina Grúň

Často sa ľudia nezapájajú do vecí samosprávy, majú pocit boja s veternými mlynmi...

Ale keď si to povie každý, špekulanti budú mať stále vietor v plachtách. Videl som, ako chcela kežmarská samospráva do luftu vyhodiť 1,64 milióna eur a zaplatiť dlhy niekoho iného za nešťastný zimný štadión. Títo ľudia rátajú s tým, že neinformovaný a pasívny občan sa im do toho nebude pliesť a oni si môžu robiť, čo chcú. Preto ma až tak neštve, kto je dnes prezident, lebo prezident v rámci svojich kompetencií nedokáže až tak priamo ovplyvňovať život konkrétneho človeka ako starosta v obci. Tento rok až 67 % z príjmu, ktoré každý zarobí a odvedie štátu, ide obci. Nie Fico, ani Dzurinda, ale tvoj starosta väčšinou prehajdáka tvoje peniaze...
Samozrejme, je dôležité, kto bude budúcim prezidentom, lebo ak nastane vláda jednej strany, ani samosprávy sa už nebudú spravovať samé, ale zo Súmračnej.

Pasivita je slovenská vlastnosť?

Nie je to iba Kežmarok, je to všade. Teda, myslím, že okrem Bratislavy a Košíc, kde je trochu viac ľudí, ktorí sa pozerajú miestnym politikom na prsty. Nehrám sa na hrdinu, lebo žijem v Bratislave, odrezaný od všetkých tých prepletených vzťahov, čo je zároveň aj moja výhoda oproti tunajším, no veľakrát je to iba zbytočný strach, ľudská predposranosť. Ľudia na kežmarskej radnici za tie roky vytvorili okolo seba auru strachu, „len sa ma nedotknúť, len sa ma neopýtať“ a „nechajte to tak občania, ja viem, ako to je, ja to spravím, ja jediný rozumiem všetkému“. Napríklad V Texase, v Houstone, protestovali davy pred nákupnými centrami, lebo nechceli 5 %- nú miestnu daň, ale len 4 %- nú. To ma dosť pobavilo. Jasné, majú potom aj federálne dane navyše, ale ako vedia bojovať! Funguje tam komunitný princíp. Silná komunita je základ, vie sa angažovať, dá sa v nej žiť, neovplyvňuje ju až tak veľká politika. Tam si treba presadzovať svoje záujmy.

Čo sa muselo stať, aby sa z takého bežného Slováka stal aktivista?

Začalo to, keď som sa nahneval. Chodil som domov do Kežmarku videl som u ľudí blbú náladu, že sa nič nedarí, že nič nefunguje, že jediná pravda je len tá jedna, ktorá ide z oficiálnych zdrojov, a nič iné neexistuje. Ale hlavne, ako hovorí Havel, tá „blbá nálada“, tá bola očividná a mne z toho bolo smutno.

A čo si teda urobil pre Kežmarok ty?

Organizujem TEDx, administrujem Odkazprestarostu.sk, snažím sa blogovať o prešľapoch samosprávy a otvárať pre Kežmarok dôležité témy na platforme skupiny Máme radi Kežmarok. A aj spolu s Miškou z Puojdu a ďalšími priateľmi rozbiehame občianske združenie KicK, Kultúrne a inšpiratívne centrum Kežmarčanov... Chceme dávať dokopy organizácie a úspešných ľudí, ktorí si majú čo odovzdať a k aktivite inšpirovať druhých Kežmarčanov. Ukazovať, ako robiť veci, dávať know-how, aktivizovať ich, aby sami riešili situácie, do ktorých sa dostávajú. Minulý rok sa cez Odkazprestarostu.sk ozvali mladí kežmarskí skejteri. Dovtedy sa s nimi primátor nechcel ani len rozprávať, teraz majú vybudovaný bazén na skejtovanie. To je to: ak niečo začnem verejne riešiť, je to naozaj tlak na samosprávu, aby som si dokázal presadiť svoje veci, aby som vyriešil problémy, ktoré v meste mám.

Aj vďaka tebe môžu Kežmarčania nechať Odkaz pre starostu

V Kežmarku samospráva nezvládla komunikáciu, tak sa urazili a prestali komunikovať s Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť, ktorý spravuje portál Odkazprestarostu.sk, so mnou ako s administrátorom Odkazu a s občanmi vôbec. Teraz musím písať oficiálne listy, kde musí byť spomenutých 500 paragrafov, tvárim sa, že je to môj podnet v rámci Zákona o slobodnom prístupe k informáciám, oni mi odpovedia, že na základe tohto zákona nemám právo na informácie, pošlú ďalších 500 paragrafov, že mi nemusia odpovedať, ale nakoniec mi aj tak musia... A pritom, Odkazprestarostu.sk je nastavený tak jednoducho: ťuk, odošlem a prednosta mestského úradu to má v schránke, on len ťukne späť, napíše odpoveď a je to uverejnené.

Photo: Dalibor Krupka, ponožky Drobizg a Nuožky
https://www.puojd.sk/
Photo: Dalibor Krupka, ponožky Drobizg a Nuožky

Máš malú dcérku, bude rebelka?

Má skoro 5 mesiacov. Ešte keď bola v brušku, jej mama na ňom nosila odznak Punk’s Not Dead, čo som jej kúpil, tak verím, že nikdy nebude mať problém vyjadriť svoj názor. Kým vyrastie, budem sa snažiť ako sa len dá, aby ten svoj názor v našej malej krajinke stále mohla vyjadriť.

Text: Elena Senková