Späť

Rozhovory o móde, časť šiesta

Mgr.art. Michaela Bednárová
Puojd s.r.o., March 8, 2017

Na deň žien jeden veľmi ženský rozhovor s Jankou Chrappovou o móde, práci a materstve. Fotila a pýtala sa Marika Beňadik Majorová, priestory pre rozhovor poskytol nádherný Fach

Jana Gappa Chrappová, foto:Marika Beňadik Majorová
https://www.puojd.sk/
Jana Gappa Chrappová, foto:Marika Beňadik Majorová

Robíš v najpredávanejšom módnom magazíne Eva. Ovplyvňuje to tvoje vnímanie módy a samotný tvoj šatník?

Keď som začala robiť v Eve, uvedomila som si, že o móde toho veľa neviem. Niečo sa na mňa za tie roky nalepilo, ale stále sa cítim, ako Alica v krajine zázrakov. Stratená, udivená, neistá. Čo mi zasa ušlo? Čo out mám v šatníku? Takže asi tak. Naučila som sa rozoznávať kvalitnú módu. Snažím sa nepodliehať jedno sezónnym záležitostiam. V redakcii nad nami drží ochrannú ruku správneho vkusu módna redaktorka Mirka Danielová. Párkrát ma s láskou zvozila. Viac rozmýšľam nad tým, čo si obliekam, ale nie je to moja priorita. Musím sa priznať, že nerada nakupujem v obchodoch, neznášam skúšanie v kabínkach. Preto oceňujem Miškin koncept.

Zvonku môže tvoja práca pôsobiť závideniahodne v tom, že si v každodennom kontakte s dizajnérmi, umelcami, známymi ľuďmi a rôzne značky ťa zahŕňajú produktmi, vzorkami a pozývajú na akcie. Čo ťa na tvojej práci baví najviac?

Jasné! Práca v Eve je závideniahodná. Pretože v redakcii sú perfektné baby (aj chalani samozrejme). Predtým som pracovala v oblasti kultúry, marketingu a v televízii. Boli to výborné skúsenosti. No Eva je sloboda, svieži vánok, kreativita, inšpiratívni ľudia. Teraz, keď som na materskej, mi najviac chýbajú naše porady - pri brainstormingoch sa vždy nasmejeme a zároveň vymyslíme zaujímavé témy. A ako si spomenula vo svojej otázke – dizajnéri, umelci, známi ľudia... Predstavovanie mladých talentovaných ľudí, to je presne to, čo mi dáva zmysel.

Jana Gappa Chrappová, foto:Marika Beňadik Majorová
https://www.puojd.sk/
Jana Gappa Chrappová, foto:Marika Beňadik Majorová

Akú máš skúsenosť s pôvodnou slovenskou, prípadne českou tvorbou? Vlastníš kúsky od lokálnych dizajnérov?

Ako inak mám Puojd. 😉 Mikinu, šaty, ponožky. Z najnovšej kolekcie ma oslovili maky a obľúbila som si aj kúsok, v ktorom ma vidíte na fotkách. Na Vianoce som si nadelila sukňu od Lenky Sršňovej, už sa neviem dočkať, až sa oteplí. Z českých dizajnérov ma ešte na jednom z prvých Urban marketov, oslovila značka Segrasegra. A to nie som ani vášnivá cyklistka. Pochválim sa aj kúskom, ktorý nie je z našich končín. Šaty od Gallianiho. Opatrujem si ich tak, že som ich mala zatiaľ na sebe len raz... Mám rada aj projekty ako Hento Toto, mikinu od nich som nosila celú zimu, alebo tričká od Dearfriends. Páčia sa mi aj kvalitné šperky, vtedy ich nepotrebujete mať veľa, lebo sú nadčasové a hodia sa ku každej príležitosti. Ako napríklad tie od Michaely Gorcovej, Lucie Šemelákovej, Viktorie Münzker, Tatiany Lesajovej (Metaformi), či Tamary Procházkové (Tamarchi).

Jana Gappa Chrappová, foto:Marika Beňadik Majorová
https://www.puojd.sk/
Jana Gappa Chrappová, foto:Marika Beňadik Majorová

Čo sú najdôležitejšie hľadiská, ktoré berieš do úvahy pri výbere oblečenia?

Mne sa pravidelne stáva, že si nevyberám oblečenie, ale oblečenie si vyberie mňa. Len tak si idem a odrazu na mňa z výkladu niečo volá: Zober si ma! Takže mám pekné kúsky, ale nie sú vždy kombinovateľné so zvyškom šatníka. Snažím sa byť obozretnejšia. Okrem toho, že sa mi daný kúsok páči a svedčí mi, tak sa musí hodiť k základným veciam v mojej skrini a samozrejme hľadím aj na kvalitu, teda nesmie sa zbehnúť po prvom praní. Ak je tam, čo i len mierne zaváhanie, nekupujem.

Pri tvorbe kolekcie Dedina sa nás Miška pýtala na to, ako vnímame svoje prednosti a nedostatky, ktoré chceme odevom vyriešiť. Ja som mala na skúškach pocit, že sa ti hodil každý kúsok, ktorý si si vyskúšala. Nie je vnímanie nedostatkov iba náš prehnane kritický pohľad na seba?

Určite je to tak. Sme už raz také. Ťažko sa nám prijímajú aj komplimenty. Zahovoríme ich poznámkou v štýle: „To sa ti len marí, že som schudla, to robia tie čierne nohavice...“ Problém je v tom, že sa medzi sebou porovnávame. To, čo si najviac všímame na ostatných ženách, s tým nie sme spokojné na sebe. Podľa prieskumov sa vraj v prvom rade nestajlujeme kvôli mužom, ale kvôli iným ženám, lebo vieme, že nás hodnotia.
Keď sme si u Mišky skúšali modely, mala som z toho tiež dobrý pocit. Naozaj sedeli. Miška je génius!

Jana Gappa Chrappová, foto:Marika Beňadik Majorová
https://www.puojd.sk/
Jana Gappa Chrappová, foto:Marika Beňadik Majorová

Máme takmer rovnako malé dievčatká. Mne materstvo radikálne zjednodušilo šatník, prešla som na tzv. materský minimal, čiže nosím málo kúskov, pri ktorých idem na istotu. Aká je tvoja skúsenosť s týmto obdobím tvojho života?

Som na tom obdobne. Materský minimal sa u mňa postupne pretavuje do minimalu vo všetkých oblastiach. Zredukovala som nielen šatník. Ale nie som tepláková mama. Vždy sa snažím vyzerať upravene. Nerada by som svojím zdecimovaným výzorom odradila budúce mamičky.