Späť

Rozhovory o móde, časť siedma

Mgr.art. Michaela Bednárová
Puojd s.r.o., March 23, 2017

V siedmom rozhovore o móde sa stretli Jana Gappa Chrappová, na ktorej otázky odpovedá Marika Beňadik Majorová.

Marika Beňadik Majorová s dcérkou Miou, Foto: Michaela Dutková
https://www.puojd.sk/
Marika Beňadik Majorová s dcérkou Miou, Foto: Michaela Dutková

Miluje dizajn, módu a umenie. Svoju vášeň si nenecháva len pre seba, ale sprostredkúva ju ďalej. Nenútene a s citom. Okrem toho, že bola jednou z konzultantiek Miškinej novej kolekcie, tak fotografovala aj nás ostatné do Rozhovorov o móde. Mnohí ju registrujú práve za objektívom - ako Tonbogirl . Bloguje o street móde, ženách, mamách... Svet na jej fotografiách sa neskrýva za retuš a nenájdete v ňom žiaden balast. No to je len desatina toho, čo táto charizmatická žena s jemným úsmevom robí. Vždy mi padne sánka, keď sledujem projekty, za ktorým stojí jej kreatívne štúdio. S úžasom sa pýtam: ako to všetko stíha popri výchove malej dcérky? A s obdivom sa skláňam pred jej pokojným vyžarovaním a skromnosťou.

Marika, spolu s ďalšími mamami, pre nás najnovšie prichystala mimoriadnu lahôdku – prvý ročník predajného eventu dizajnérskych značiek pre deti Kid. detský shop up vypukne už tento víkend (24. – 26. 3.).

Poznáme ťa ako veľmi aktívnu ženu. A tak sa nastíska klasická otázka, ako sa ti všetko darí teraz skĺbiť s výchovou dcérky?

Pravdu povediac ani neviem ako, nemám na to formulku, robím veci pomerne intuitívne, aj keď o nich veľa premýšľam. Záleží mi na tom, aby bola maláM šťastná a spokojná, zároveň je dôležité, aby mala aj šťastnú a spokojnú mamu, a tak sa spolu snažíme :). Ja s ňou trávim čas hraním a knižkami, ona so mnou chodí na stretnutia.
Jediná zázračná formula v tom celom je moja mama, ktorá mi veľmi veľa pomáha, bez nej by som to nedala. Mamy sú najviac!

Marika Beňadik Majorová
https://www.puojd.sk/
Marika Beňadik Majorová

Zmenil sa tvoj prístup k obliekaniu po tom, čo si sa stala mamou?

Absolútne. Prešla som na tzv. materský minimal a ďalej ho rozvíjam. V zásade točím dookola menej kúskov, ale na istotu, farebná paleta siaha od šedej po čiernu (no dobre, aj modrú. A občas bielu). Preto mi záleží viac na tom, aby ten kúsok vydržal to točenie a bol ideálne multifunkčný. Šperky nenosím momentálne vôbec. Ale cítim, že to je tiež iba fáza a raz sa dostanem späť do fázy väčšej pestrosti.

Marika Beňadik Majorová s dcérkou Miou, Foto: Michaela Dutková
https://www.puojd.sk/
Marika Beňadik Majorová s dcérkou Miou, Foto: Michaela Dutková

Vnímaš teraz intenzívnejšie aj detskú módu? Ulietavaš si na módnych vychytávkach pre Miu?

Detská móda ma teraz baví viac, ako sa Mia postupne mení z bábätka na malé dievčatko, je to ešte čarovnejšie. Veľké úlety asi nemám, kombinujem obľúbené značky zo sveta aj lokálne, občas doplním sekáčom alebo niečím z druhej ruky. Fascinuje ma ako vlastne mamy fungujú na princípe udržateľnej módy – oblečenie detí koluje od mamy k mame a prejde viacerými deťmi, kým sa nezničí úplne.

Často fotíš zaujímavé ženy. Čím ťa vedia zaujať? A čo si ako prvé na iných ženách všimneš?

Vyžarovanie. Kombináciu držania tela, chôdze, výrazu tváre, nálady, a gest. Toto dokopy vytvára neuchopiteľné vyžarovanie, ktoré sa mi dobre fotí a vidno ho aj na fotkách. A keď sa to skombinuje s citom a vkusom a nápadom v odievaní, je to radosť a dôvod vyťahovať foťák kdekoľvek.

Riešila si niekedy aj nejaké komplexy? Ako sa vekom mení tvoje vnímanie samej seba?

Celý život riešim komplexy, dlho to bola výška, vytŕčala som už na základnej, telesnej, gympli, až som pochopila, že to je vlastne pekné a zžila sa so svojimi 184 cm. Potom to bola veľkosť nôh a nemožnosť pekných topánok, tvar nôh (isté obdobie som odmietala nosiť sukne). Teraz by som to už nevolala komplexami, skôr uvedomením si predností a zadností a pracovaním s nimi. Na komplexy už nemám čas ani vek.

Marika Beňadik Majorová s dcérkou Miou
https://www.puojd.sk/
Marika Beňadik Majorová s dcérkou Miou

Pohybuješ sa vo svete umenia, módy, reklamy. Čo najdôležitejšie ti tvoje pracovné skúsenosti dali?

Hm, asi pracovnú morálku, snahu o profesionalitu bez ohľadu na veľkosť klienta, projektu. Určitú mieru remeselnosti a rutiny v tom dobrom zmysle slova v tvorbe. Snahu sa pozerať na veci od základu a stavať ich tak, aby dávali zmysel.

Kam by si sa pracovne rada ešte posunula? Nerozmýšľaš nad podobným projektom, ako bola Kapsula?

Kapsula bola srdcovka, pop up studio v rámci už zaniknutého projetku Šafko. Ako prvý sme sa snažili o pravidelnú platformu pop up v priestore recyklovaného lodného kontajnera. Asi bola iba otázka času, kým sa pustím do ďalšej skúsenosti. Tentoraz troška väčšej. Spolu s ďalšími štyrmi akčnými mamami sme sa pustili do organizácie prvého veľkého predajného eventu dizajnérskych značiek pre deti, kid. shop up . Prvý ročník práve finišujeme a bude tento víkend (24. – 26. marec) v Starej tržnici. Keďže sme zvyknuté robiť väčšie a profesionálne projekty, tak sme poňali aj kid., a je to náročná, ale krásna práca. Príďte sa pozrieť na výsledok, nájdete tam aj špeciálnu limitovanú edíciu detských vecí a doplnkov od slovenských návrhárov, vrátane Puojdu.

Čo by si popriala slovenským návrhárom a dizajnérom?

Šťastie na dobrých marketérov, na niekoho, kto im viac pomôže s komunikáciou, marketingom, identitou, viditeľnosťou – to všetko sa dá robiť na mnoho spôsobov, vždy prispôsobené značke a osobnosti návrhára. A oni sa môžu sústrediť viac na tvorbu.

Marika Beňadik Majorová s dcérkou Miou
https://www.puojd.sk/
Marika Beňadik Majorová s dcérkou Miou

Pri akých príležitostiam budeš nosiť kúsky z Miškinej novej kolekcie. Ako ich skombinuješ?

Mojim obľúbeným kúskom z kolekcie sú šaty Versatil, ktoré sú hodné svojho mena, sú naozaj versatile. Nosím ich najčastejšie ako top/vrece, cez džínsy, s Conversami, Chelsea boots, v zime aj v jarné dni, na obyčajný deň aj večernú príležitosť. Mám ich rada a nielen pre to, že sa ma zakaždým niekto spýta, čo to mám a odkiaľ to je.

Malá M
https://www.puojd.sk/
Malá M