Späť

PuojdOvé

Mgr.art. Michaela Bednárová
Puojd s.r.o., February 23, 2013

https://www.puojd.sk/

„Milujeme tradičné animačné techniky, kresbu, ručnú tvorbu, originálny prístup, odvážne vizuálne riešenia a zrelý syr." Za týmto tvrdením stoja šikovné devy z autorskej dvojice Ové Pictures - Veronika Obertová a Michaela Čopíková.
Nielen záľuba v zrelých syroch spája Ové a Puojd. Pre kolekciu „I wish I was sweet“ vytvorili tri promo videá o gumených medvedíkoch, ktoré v júni 2011 odštartovali prehliadku Nu Spirit Fashion a vyčarili ľuďom úsmev na tvári. Dve veselé a pracovité Ové sa môžu pýšiť úspechmi na medzinárodnej úrovni akým je okrem účasti na mnohých celosvetových festivalových súťažiach napríklad aj prvé miesto na americkom festivale krátkeho animovaného filmu AniMazSpot 2012 za film Dust and Glitter, ktorý na MFF Bratislava 2011 získal cenu UniCredit Bank za divácky najúspešnejší slovenský film.

Ové sme vyspovedali, ako to s animáciou na Slovensku vlastne chodí.

https://www.puojd.sk/

Pred tým, než vzniklo Ové Pictures, pracovali ste v odbore každá zvlášť? Aký je rozdiel medzi prácou v tíme a samostatnou tvorbou?My dve sme začali spolupracovať a pomáhať si už počas študentských čias. Berta študovala na VŠVU odbor grafický dizajn a Miša animovanú tvorbu na VŠMU. Najprv sme si pomáhali pri realizovaní školských projektov, spoločne sme hľadali technické riešenia, navzájom sme si radili a ukazovali jedna druhej veci z odboru, ktorý sme študovali. No a potom sa tak prirodzene vynorila otázka, že čo ďalej a keďže naše sny alebo ciele sú vlastne dosť podobné, rozhodli sme sa svoje sily spojiť a vytvoriť spoločnú značku. Rozdiel medzi prácou v tíme a samostatnou tvorbou je hlavne ten, že pri realizovaní projektu vedieme neustály dialóg a hľadáme najlepšiu variantu pre dobro projektu. Často takto objavíme niečo nečakané, alebo iné a takisto v tíme je väčšia sranda.
Aké boli vaše začiatky? Po škole sme najprv obidve rok pracovali v štúdiu Vertex Creation, čo bola skvelá skúsenosť, ale keďže sme obidve mali ambíciu venovať sa viac autorským prístupom a projektom, rozhodli sme sa ísť na vlastnú päsť, aj s vedomím, že ideme žiť skromne. Od začiatku nám bolo jasné, že z vecí, ktoré robíme najradšej, ako sú krátke filmy alebo videoklipy, sa jednoducho žiť nedá, a tak sa stále snažíme nájsť rovnováhu medzi komerčnými zákazkami a voľnou tvorbou. Stále sa máme čo učiť, ale s vlastnou značkou je to ako s dieťaťom, všetko okolo neho vás proste veľmi baví a fascinuje a prebdené noci plné práce k tomu tiež akosi patria (akože nemáme deti, ale tak to hovoria tí, čo ich majú).

https://www.puojd.sk/

Je možné uživiť sa animáciou? Máte ambíciu byť veľká produkčná spoločnosť? Sme na začiatku pátrania ako sa uživiť animáciou, ale určite existuje reklama a existujú aj pekné komerčné zákazky, kde klienti hľadajú nejaký zaujímavý koncept alebo vizuál. Minulý rok sme pracovali napríklad najmä na zvučkách a animovaných sekvenciách pre dokumentárne cykly, ale vytvorili sme aj tri videoklipy, z toho jeden pre Janu Kirschner a dva pre amerických muzikantov. Určite nemáme ambíciu byť veľká produkčná spoločnosť, ale radi by sme produkovali svoje veci.

https://www.puojd.sk/

Ako sa správa dokonalý klient? Skvelí klienti sú takí, ktorí chápu, že štýlom „do zajtra a zadarmo “ sa nedá spraviť nič výnimočné.
Myslíte si, že podmienky na prácu v tomto odbore na Slovensku sú v porovnaní so svetom rovnocenné?Slovenská a česká animácia má silnú tradíciu, črtá sa nám tu v súčasnosti nejaký „nový Švankmajer“? Podmienky na prácu v umení a v kultúre sú na Slovensku biednejšie ako niekde v západnej Európe alebo v USA, ale zase keby sme boli z Burkina Faso, možno by sme si povedali, že na tom Slovensku je to celkom fajn... My sme odtiaľto a rozumieme, že česko-slovenská tradícia v animovanom filme má istý zvuk a šmrnc vo svete, ale rozumieme aj tomu, že kontinuita bola porušená a dnes nič z toho u nás už nemáme a slovenské deti nepozerajú slovenské animované filmy a aj sa ich tu vyrobí ročne ako šafranu. Túto situáciu sa tu síce snaží prelomiť pár jednotlivcov, ale ono sa to nezmení len tak, chce to veľa odhodlania a energie ľudí, ktorí sa snažia kvalitnú animáciu a animované filmy dostať späť k divákom. Tak Švankmajer je len jeden, vlastne oni už dvaja sú, Jan aj jeho syn Václav robia vlastné skvelé a nenapodobiteľné veci. U nás je tiež niekoľko špeciálnych autorov, takže sa nemusíme hanbiť.

https://www.puojd.sk/

A na záver - aké sú vaše plány do budúcnosti? Tento rok sa venujeme produkcii nášho nového krátkeho animovaného filmu o strachu s pracovným názvom Nina & Ondro. Premiéra je naplánovaná na september 2013. Popritom pracujeme s Danielou Krajčovou na novom dokumentárno-animovanom filme režisérky Viery Čákanyovej. Okrem toho neustále rozvíjame projekt HUG/OBJATIE. Objatie je téma, ktorou sa zaoberáme už dlhšie a vytvorili sme k nej sériu ilustrácií a tričiek. Najbližšie tento náš projekt predstavíme v Berlíne počas festivalu Pictoplasma, a potom by sa mal objaviť v Sofii počas Sophia Design Weeku. A nakoniec z tohto projektu plánujeme vyrobiť knižku, ale to si nechávame až na ten ďalší rok. :)

https://www.puojd.sk/

Veríme, že s Ové Pictures ešte vytvoríme veľa pekných spoluprác, lebo Puojd je Ové positive! A že Ové sú Puojd positive ukázal aj fakt, že z fotenia odišla Miška ako Lasica a Berta ako Kocúrik.
REEL 2012 from Ové Pictures on Vimeo.

Viac o Ové sa dozviete na týchto zákutiach internetu:
Web: www.ovepictures.com
E-mail: ove@ovepictures.com>mailto:ove@ovepictures.com
FB: www.facebook.com/ovepictures

Photo: Matej Hakár Styling: Puojd sveter Kocúrik, Puojd sveter Lasica, Puojd kabátik Kabaňa, Ové Pictures tričká, medvedí šperk Lucia Bartková