Späť

Puojd Progressive

Mgr.art. Michaela Bednárová
Puojd s.r.o., March 1, 2014

„Ak ľudia vyslovene čumia, tak len preto, že ešte nič také nevideli a to si teda poviem, že majú pekne nudný život.“

Photo: Matej Hakár
https://www.puojd.sk/
Photo: Matej Hakár
Sukňa Machra, Foto:Matej Hakár

O vkuse či nevkuse, o tradíciách a progresívnej móde, o elegancii a teplákovej kultúre... To sú témy, o ktorých sme si poklebetili s Alexandrou Bališovou, mladou svetobežníčkou, ktorá sa konečne rozhodla vrátiť na Slovensko a rozbehnúť vlastný časopis Poppy milk.

Nedávno si ukončila štúdium na Scuola Politecnica di Design v Miláne, bolo práve toto štúdium motiváciou k založeniu časopisu?

Toto štúdium motiváciou nebolo, tá prišla ešte v Londýne, kde som študovala fashion styling a art direction. Do Milána som sa rozhodla ísť študovať vizuálny dizajn, aby som sa dostala k môjmu snu o krok bližšie.

O čom chceš písať v tvojom časopise, čomu je duoležité sa venovať?

Časopis bude skôr vizuálny, mojou silnou stránkou sú editoriály a konceptuálny styling. Editoriály budú sprevádzať aj rozhovory s menej známymi módnymi návrhármi či umelcami. Časopis bude v angličtine, nechcem sa limitovať na jednu krajinu. Je toho veľa čo sa dá objavovať.

Photo: Matej Hakár
https://www.puojd.sk/
Photo: Matej Hakár
Sneak peek do magazínu Poppy milk, Art Direction/Styling: Alexandra Bališová, Photo: Agience Maeve, Hair & MUA: Katarína Mížová, Model : Alexandra Rehušová

Budeš sa venovať aj pánskej móde?

Áno aj pánskej, ale zatiaľ trošku pomenej.

Keďže sa venuješ netradičnému stylingu, nebojíš sa, že muži majú väčší blok pokiaľ ide o experimenty? Hovorme teraz o zahraničí. Boja sa londýnski či milánski štramáci o svoju mužnosť, keď vidia ružovú alebo bodkovanú košeľu?

Nie, neboja… Berú módu ako niečo, čím sa dá spestriť deň, tak prečo nie? Najhoršie, čo môže byť nie je zlý vkus ale žiaden vkus.


Photo: Matej Hakár
https://www.puojd.sk/
Photo: Matej Hakár
Sukňa Machra, šperk Viktoria Münzker

A majú Angličanky vkus? A sú Taliani elegáni?

Už dávnejšie som zistila, že ten vkus nie je až tak o krajine. Ani v Taliansku to nevyzerá všade ako z Dolce & Gabbana reklamy. Malenu som nevidela ani jednu. Paradoxne tu majú najlepší vkus dôchodcovia. To áno. Myslím, že dôchodkyňu bez upraveného účesu som ešte ani nevidela. Postarší páni sú elegáni, mladší až tak nie. Trendu teplákov ja nerozumiem, či je to v Taliansku alebo kdekoľvek inde. A v Anglicku ten vkus proste je a vždy bude. To majú tak zakorenené v histórii a toho sa zbaviť nedá. Či zlý alebo dobrý, je tam. Vkus nie je len o móde, je to ako žijeme. Bez vkusu je človek v podstate nikým.

Photo: Matej Hakár
https://www.puojd.sk/
Photo: Matej Hakár
Sukňa Machra, Blúzka Snežienka

No ak sa nemýlim, paradoxne nanukové tepláky boli prvým kúskom od Puojdu, ktorý vlastníš, takže neodsudzujme tepláky...

Hahaha, tie nosím stále, to je fakt, hlavne keď cestujem. Tie ale posúvajú tepláky na iný level - sú pohodlné ale aj štýlové.

Je podľa teba zaujímavá móda „východného bloku“? vidíš rozdiely medzi módou Slovenska, Ukrajiny či Poľska?

Je zaujímavá a veľmi. Pre mňa hlavne Ukrajina. Rozdiely najviac vidím v chuti experimentovať.

Photo: Matej Hakár
https://www.puojd.sk/
Photo: Matej Hakár
Tričko Rázga, šperk Viktoria Münzker, sukňa: Lenka Sršňová

Čo je podľa teba progresívna móda?

Pre mňa sú to dve veci. Jedna je vytvorenie niečoho úplne nového, čo tu ešte nebolo (na čo som si už veľakrát vypočula, že je to v móde prakticky nemožné, že všetko tu už bolo a len sa to opakuje a prerába). A tá druhá vec, ktorá tvorí progresívnu módu je vytváranie módy na základe určitej brand identity, tradície, histórie. Je to rešpektovanie všetkého doteraz vytvoreného a budovanie na týchto základoch s tendenciou stále napredovať. Dobrý príklad pre ten prvý aspekt je Alexander McQueen a pre druhý Karl Lagerfeld.

Aké máš ciele s Poppy milk? Budeme ním raz aj fyzicky listovať?

Ťažko sa mi hovorí, keďže je to v úplných začiatkoch, ale budem dúfať a snažiť sa, aby to tak bolo.

Photo: Matej Hakár
https://www.puojd.sk/
Photo: Matej Hakár
Tričko Rázga, šperk Viktoria Münzker, sukňa: Lenka Sršňová

Žila si v Londýne, teraz si v Miláne, keď prídeš domov, nemáš takzvaný kultúrny šok?

Nemám, cestujem odmalička, videla a zažila som toho veľa, takže mňa len tak niečo nedostane. Toto leto sa mi snáď podarí ísť na Sibír, takže tam budem mať asi kultúrny šok, aspoň v to silno dúfam.

Vraciaš sa na Slovensko, aké sú tvoje očakávania a túžby?

Nie je dobré mať privysoké očakávania, aby sa človek nesklamal. Takže túžim len robiť, čo ma baví, cestovať, posúvať sa niekam, ale to asi každý... Teraz tvrdím, že sa vraciam, ale vďaka mojej nevyspytateľnej povahe sa možno o mesiac ocitnem v Barcelone alebo niekde inde.

Photo: Matej Hakár
https://www.puojd.sk/
Photo: Matej Hakár
Tričko Rázga, šperk Viktoria Münzker

Ja teda dúfam, že chvíľu pobudneš na Slovensku a obohatíš našu módnu scénu a možno aj odbúraš zábrany niektorých jedincov v obliekaní. Lebo ty si dievčina, čo sa nebojí výrazne obliecť či obuť si folklórne papučky. Hoci ti aj potom ľudia vyslovene „čumia“ na nohy...

No, nie som rada stredobodom pozornosti, ale móda je pre mňa zábava. Tak si obliekam, čo chcem. Dejiny kostýmu boli asi najkrajšia vec, akú som kedy študovala. Nabrala som z toho veľa inšpirácie. Milujem krojové súčasti kombinované s inými kúskami. Ak ľudia vyslovene čumia, tak len preto, že ešte nič také nevideli a to si teda poviem, že majú pekne nudný život. Ja ak na niekoho čumím, tak to musí byť niečo ozaj zaujímavé a to je určite kompliment. Takže ďakujem všetkým, čo mi vyslovene čumia na nohy.

Photo: Matej Hakár
https://www.puojd.sk/
Photo: Matej Hakár
Tričko Rázga, šperk Viktoria Münzker, sukňa: Lenka Sršňová

Si do koča alebo do voza?

Ja som do Porsche aj do nepálskeho taxíka. Môj život je plný kontrastov, nedá sa vybrať len jedno. A hlavne, aby som si to nevyberala ja, ale aby si to mňa našlo samo. Čo to bude, to už je jedno.