Späť

Puojd deva: Bety Majerníková

Mgr.art. Michaela Bednárová
Puojd s.r.o., February 21, 2011

https://www.puojd.sk/

Puojd uznáva Bety Majerníkovú nielen ako úspešnú výtvarníčku, ale aj ako skvelú hudobníčku. Tento rok si jej kapela Noisecut odniesla z udeľovania Radio_Head Awards cenu za najlepší singel roka za pesničku Mariena (J.B.Kladivo cover). Puojd sa postaral o imidž kapely na tento večer a sme nesmierne radi, že soška pre Noisecut neostala len na tričkách...

P: Ako si sa dostala k hudbe a ako vznikol Noisecut?
B: Noisecut vznikol už niekde v minulom tisícročí, ale v súčasnej podobe a zostave hráme od roku 2005. Chvíľu to trvá, kým sa nájdu a „vyladia“ ľudia v kapele, kým si vyjasnia, čo vlastne chcú. Každý z nás hral predtým aj v iných kapelách. Kľudne by som kapelu prirovnala k vzťahu - ide o dohodu, kompromisy, ale hlavná je chémia a „láska“. Noisecut je naša srdcofka.

P: Aké sú tvoje najvyššie ambície v oblasti hudby a aké v oblasti šperku?
B: Ambícia. To je také divné slovo. Pre mňa je dôležitá spätná väzba, reakcia publika, okolia, pozorovateľov, laikov, odborníkov. Samozrejme časom sa zvyšuje latka toho, čo človek považuje za primeranú spätnú väzbu. Mne moja tvorba, hudobná aj výtvarná, dáva zmysel vtedy, keď mám pocit, že sa cez ňu môžem vyjadriť. Že ľudia ju interpretujú a že im niečo dáva. To je pre mňa motor. Neviem, či by som vedela tvoriť „do šuplíka“.

https://www.puojd.sk/

P: Úprimne, čakala si, že Mariena vyhrá cenu za najlepší singel?
B: Úprimne hovorím, nečakala. Ja som vždy skôr pripravená na horší scenár, nepúšťam si filmy. Okrem toho sa v zákulisí RHA rozšírila informácia, že singel berú Uniquesáci, takže my sme boli pokojní, kľudní a podaktorí aj celkom opití. Ale to sú tie zaručené správy, netreba im moc veriť.

https://www.puojd.sk/

P: Ak by Mariena nevyhrala, mala si prichystaný náhradný outfit?
B: Nie nemala, ja som ten outfit vnímala nie ako víťaz, ale ako autor ceny, takže by som s tým vôbec nemala problém, ani keby sme cenu nezobrali. Chalani to vnímali trošku inak. Keď sa dozvedeli o Uniqueskákoch, tak si začali nahadzovať cez tričká svetre.

P: Si autorkou ceny. Dostala si niekedy od kolegov z brandže prosbu na zhotovenie fejkovej sošky?
B: Jasné! Dokonca je veľký záujem aj o nepodarky, ktorých sa každý rok niekoľko zadarí. Priznávam, že jeden fejk som už vyrobila pre nemenovaného gitaristu.

P: Čo si vážiš viac? Pochvalu kritikov, alebo ocenenie od fanúšikov?
B: Tak toto je presne tá problematická otázka. Nuž odpoviem takto, každý by chcel to, čo nemá. My už máme od poslucháčov dve sošky a veľmi si ich vážime, ale od kritikov nemáme ani jednu, aj keď sme mali nomináciu a už to sa nám počíta. To je moja odpoveď.

P: Má alternatíva šancu preraziť pri mainstreame? Je v danom prípade ešte vôbec alternatívou?
B: Nuž to čo sa u nás nazýva alternatívou, sa v Európe a vo svete sebavedomo hlási k popu. Žiaľ, slovenské mainstreemové publikum nie je zvyknuté na čo i len náznak invencie a originality. Takéto snahy ich rušia a dramaturgovia sa boja o čísla. Takže radšej zahrajú overené zahraničné hity, ktoré slovenskému poslucháčovi nevadia, pretože je zvyknutý, že všetko z vonku je OK a všetko domáce je trápne a podozrivé. Podobne je to s umením, dizajnom, filmom, divadlom. Vedela by som dávať na túto tému dlho.

https://www.puojd.sk/

P: Nakoľko je podľa teba dôležitý imidž v slovenskom hudobnom priemysle? Máš nejaké idoly / anti-idoly, čo sa imidžu týka?
B: Na túto tému vedieme často debaty v kapele. Najdôležitejšia je samozrejme podstata. Ak je hudba zlá, tak kapela môže vyzerať najlepšie a bude to aj tak celé zlé a aj trochu smiešne. Na druhej strane, dobré veci treba pekne servírovať. Ja som v tomto estét a myslím, že roky práce a osvety na túto tému prinášajú úrodu už aj v našej kapele.
Páčia sa mi Pudingáči, Diego, Swanbride, Uniques, Youcoco. Keď sa na nich pozrieš, tak cítiš že je to tam.
Anti-idol. Ajajaj, radšej som ticho.

P: Tvoj najobľúbenejší kúsok od Puojdu?
B: Jednoznačne šatičky čo som mala na RHA.

Noisecut - Marienahttps://www.puojd.sk/