Späť

Puojd colorful

Mgr.art. Michaela Bednárová
Puojd s.r.o., May 31, 2015

Stalo sa už takým zvykom, že prvého mája sa ulice Bratislavy zaplnia modelmi mladých slovenských návrhárov. Fashion marš! je podujatie, ktoré deklaruje, že slovenská móda je nositeľná a patrí do ulíc. Do davu modeliek kráčajúcich v sprievode veselých tónov sa každoročne pridávajú aj známe osobnosti, ktoré svojou účasťou podporujú mladých módnych tvorcov.

Photo: Jakub Gulyás, Fashion marš! 2015, kolekcia Borisa Hanečku
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás, Fashion marš! 2015, kolekcia Borisa Hanečku

Na tohtoročnom Fashion marš! sme objavili osobné čaro jednej mladej herečky, ktorú Vám predstavíme zaodetú v kolekcii Colorcode od Lenky Sršňovej, pre ktorú Puojd Textiles vytvoril sériu farebných a neprehliadnuteľných vzorov. Lenkine kúsky sme doplnili o niekoľko nových z dielne Puojdu (s radosťou nakupujte tu) a všetko to fotil výborný Jakub Gulyás.
Ak sa vám pači Jakubova tvorba, nenechajte si ujsť jeho výstavu s Andreou Pojezdálovou v Imperia Design od 11.6. do 12.7.2015 s vernisážou 11.6. o 19:00.

Photo: Jakub Gulyás, žlté minišaty, Puojd
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás, žlté minišaty, Puojd

Judit Bárdos pochádzajúca zo Senca študovala najprv klavír, no neskôr ju to pritiahlo k herectvu, ktoré vyštudovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Tu ešte počas štúdia nahrala dva celovečerné filmy - Dom (SK/CZ) a Fair Play (CZ/SK/D). Pokračovala úlohou v slovenskom hranom dokumente V tichu, seriáli Doktori, či filmovej rozprávke Láska na vlásku. Naživo hrať ju môžete vidieť po slovensky aj po maďarsky, hrá v Slovenskom národnom divadle, v divadle Andreja Bagara, a v maďarskom Jókaiho divadle v Komárne. Toto leto sa v rámci Shakespearovských slávností poslednú sezónu hrá inscenácia Večer trojkráľový, ktorú uvidíte pod holým nebom na Bratislavskom hrade, takisto v Prahe a Ostrave, kde Judit stvárňuje postavu Violy.

Photo: Jakub Gulyás
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás

Tento rok si sa zúčastnila Fashion marš! ako jedna z osobností podporujúca mladú módnu tvorbu. Ako vnímaš takýto netradičný formát módy?

Áno, Fashion marš! som vnímala ako veľmi dobrú akciu, kde sa svojou tvorbou predstavili mladí slovenskí návrhári. Zaujímavým spestrením boli okrem modeliek aj známi(e) tanečníci / tanečnice a herečky, ktorí si takisto obliekli tieto výrazné modely, no a samozrejme, vnímala som ako poctu a tešila som sa, že som mohla byť súčasťou tohto bláznivého pochodu. Každý jeden model mi prišiel niečím výnimočný, mám veľkú radosť, že na Slovensku je toľko talentovaných módnych návrhárov. Držím im všetkým palce, len tak ďalej!

Photo: Jakub Gulyás, Fashion marš! 2015 zákulisie
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás, Fashion marš! 2015 zákulisie

Sleduješ tvorbu slovenských návrhárov? Máš svojho obľúbeného?

Až do Fashion maršu mi boli známe iba tieto mená: Boris Hanečka, Lukáš Kimlička, Lenka Sršňová, Andrea Paldan. Takže zo Slovenska som veru doteraz poznala iba ich tvorbu. Vďaka Fashion maršu som si mohla rozšíriť tieto moje "obzory" o mená ďalších veľkých talentov, a teraz vďaka tomuto foteniu som spoznala aj Tvoju tvorbu. Juchuchu! A teraz už mám aj krásnu mikinu, ďakujem! No ale vyzdvihnúť iba jedného z vás, to teda neviem, ste veľmi rozdielni, nedá sa vás "hodiť" do jedného vreca. Každý z vás je v niečom výnimočný, a to je na tom dobré, aspoň si vašu tvorbu nikto nepomýli.

Photo: Jakub Gulyás, Fashion marš! 2015, kolekcia Lenky Sršňovej
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás, Fashion marš! 2015, kolekcia Lenky Sršňovej

Čo ťa najviac z pohľadu účastníka na módnom pochode mestom zaujalo?

Najviac ma na tomto pochode zaujali samotné šaty, ktoré som mala na sebe od Borisa Hanečku, (síce mi v nich trochu bola zima, no sú krásne sexi - romantické), a reakcie okoloidúcich, ktoré boli veľmi pozitívne. Bolo veľmi silno cítiť, že ich tento pochod potešil a zaujal, mala som z toho veľkú radosť, lebo bolo očividné, že Fashion marš! mal zmysel, a to je dobré.

Photo: Jakub Gulyás, Fashion marš! 2015, kolekcia Marcela Holubca
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás, Fashion marš! 2015, kolekcia Marcela Holubca

Pre niekoľkých fotografov si sa na Fashion marš! stala doslova múzou, často sa objavuješ aj v pozícii foto modelky, je pre teba ako herečku modeling zaujímavý?

Tak to som poctená :-) Čo sa týka foto modelingu, tento pojem sa do môjho života prvýkrát dostal pri propagácii filmov Dom a Fair play, keď so mnou robili rozhovory do jednotlivých časopisov a potrebovali mať so mnou nejaké fotky. A vtedy som zistila, že áno, baví ma to. Potom ma oslovili na dvojročnú spoluprácu z kozmetickej značky Dermacol, kedy ma v zmluve uviedli ako modelku. To sa mi stalo prvýkrát, v iných zmluvách som buď herečka alebo umelec. Odvtedy to vnímam ako príjemnú a luxusnú časť hereckého povolania, keď ma dobre nalíčia a krásne oblečú. Samozrejme, tieto fotenia netrvajú celý deň, takže je to naozaj príjemné, ale neviem si predstaviť, že by som to robila stále a bola len modelkou. Je to veľmi ťažké povolanie, chce to obrovskú dávku trpezlivosti a vytrvalosti.

Photo: Jakub Gulyás, bundička Pinka, Puojd
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás, bundička Pinka, Puojd

Je ti móda blízka?

Móda je fantastická vec a veľmi ma baví. Už počas detstva som si vždy s obľubou pozerala módne prehliadky v televízore a robím to dodnes, no odkedy som herečka a behom jedného dňa sa musím niekoľkokrát prezliecť do kostýmu či skúšobného oblečenia v divadle, v bežnom živote sa mi už akosi nezostáva energia, aby som sa nejak extrémne sústreďovala na to, ako vyzerám. Stačia mi slávnostné večierky, kde ako herečka som povinná sa obliecť podľa daného dress code-u, tam však s obľubou využijem rady módnych návrhárov. Mám radosť, keď sa na takýchto akciách môžem pekne a zaujímavo obliecť. Vtedy ten večer vnímam ako skutočnú slávnosť.

Photo: Jakub Gulyás
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás

Okrem herectva, aké je tvoje vysnívané povolanie? Čím si chcela byť ako malá?

Vysnívané povolanie je asi to, čo práve robím, takže môžem o sebe povedať, že som šťastný človek. Ako dieťa som nevedela, čím chcem byť, ale vždy som nejako cítila, že umelecký svet ma priťahuje. Momentálne si neviem predstaviť, že by ma robilo spokojnejším nejaké iné povolanie.

Photo: Jakub Gulyás
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás

Keď herectvo, tak činohra, film alebo muzikál?

Činohra a film, obidva! Keď dlhodobo robím jedno, chýba mi to druhé. Muzikál zatiaľ neviem objektívne ohodnotiť, lebo práve teraz prvýkrát v živote skúšam v muzikáli, takže sa akurát oboznamujem s ťažkosťami a čarom tohto žánru. Ale mám pocit, že ma to bude veľmi baviť. Konkrétne je to Kniha džunglí, premiéra je 12. júna v Komárne. Je to nádherná hudba!

Je nejaká rola, po ktorej túžiš?
Sú isté postavy v svetovej literatúre, ktoré by som raz veľmi rada stvárnila, ale nechcem ich nahlas vysloviť, ani konkrétne napísať, aby som to nezakríkla, alebo aby som nebola nešťastná, ak mi nevyjdú. Hrám to, čo ma "stretne". Každá rola ma niečo naučí. A musím sa toho ešte veľmi veľa naučiť.

Ktorých hercov si veľmi vážiš a prečo?

Emília Vášáryová, Martin Huba, Emil Horváth, Táňa Pauhofová, Szidi Tobias, Meryl Streep, Kate Winslet, Marillon Cotillard, Venczel Vera, Eszenyi Enikő, Ónodi Eszter, Törőcsik Mari, Aňa Geislerová, Táňa Vilhelmová, Bolek Polívka. Sú to pre mňa výnimočné osobnosti, divné zjavenia, mimozemšťania, veľkí herci.

Photo: Jakub Gulyás, sukňa Fúria, Puojd
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás, sukňa Fúria, PuojdPhoto: Jakub Gulyás
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás

V akom štádiu sa nachádza tvoja kariéra, aké sú tvoje ciele a sny?

Myslím že sa nachádzam vo veľmi ranom štádiu, musím sa toho ešte naozaj veľa naučiť, aby som na javisku či na plátne dokázala vierohodne stvárniť cudzie životy. Mať konkrétne ciele a sny je dobré, ale myslím, že pre nás hercov nemá veľký zmysel nimi dopredu oboznamovať verejnosť. Sme totiž veľmi odkázaní na iných ľudí, herec iba sám si nikdy nevystačí. A sme veeeľmi citliví a ješitní.. Chcela by som ale účinkovať v projektoch, ktoré majú nejakú hodnotu a zmysel.

Photo: Jakub Gulyás
https://www.puojd.sk/
Photo: Jakub Gulyás