Späť

Ber ju!

Mgr.art. Michaela Bednárová
Puojd s.r.o., May 6, 2013

Na Slovensku máme populárne športy- mužský ľadový hokej, a nie až tak populárne športy – ženský ľadový hokej. Hokeju sa venuje veľa pozornosti, medzi všeobecný rozhľad Slováka patrí vedieť, kto je Miroslav Šatan alebo Jozef Golonka. Ale čo ženský hokej? Máme ligu? Kto je najúspešnejšia hráčka Slovenska? Nosia ženy suspenzor? Sama by som na tieto otázky nevedela odpovedať, nemať sestru, ktorá sa už 15 rokov venuje hokeju.

Photo: Dalibor Krupka
https://www.puojd.sk/
Photo: Dalibor Krupka
Blúzka Snežienka

Nie je to tak dávno, čo som bola fandiť na popradskom štadióne, keď hrali ženy finále svojej ligy. Priznám sa, na hokej nechodím často. No tento zápas a najmä to, čo nasledovalo po ňom, na mňa zapôsobilo a rozhodla som sa vám tento výsostne mužský šport podať zo ženskej strany rozhovorom s mojou sestrou, vicemajsterkou Slovenska v ľadovom hokeji a majsterkou sveta v hokejbale Ľudmilou Bednárovou.

Ako si sa dostala k hokeju ?
Úplnou náhodou. Mala som 13 rokov, keď naša reprezentácia hrala na Z0H v Lillehammeri a Slovensko zachvátil hokejový ošiaľ, ktorý neobišiel ani mňa. V tom čase dostavali v Kežmarku hokejový štadión a keď som sa dozvedela, že bol založený aj dievčenský tím, neváhala som ani minútu a prihlásila som sa. Tím po sezóne zanikol, no ja som sa hokeja nevzdala a ako 17 ročná som sa stala hráčkou HK Poprad.

Photo: Dominika Handzušová
https://www.puojd.sk/
Photo: Dominika Handzušová

Berú ľudia ženy s hokejkami seriózne? Koľko mávate divákov na zápasoch?
Ľudia väčšinou ženský hokej vážne neberú. Aj medzi mojimi kamarátmi sa nájde mnoho takých, ktorí nerozumejú, prečo to hrám, keď za to ani peniaze nedostávam. Na zápasy väčšinou chodia iba rodinní príslušníci a priatelia.

Dá sa ženským hokejom živiť?
Dá, ale jedine v Rusku pokiaľ viem.

Kde sa v porovnaní so svetom nachádza slovenský ženský hokej?
Veľmi zložitá otázka. Pred niekoľkými rokmi sme zažili obdobie vzostupu, podaril sa postup na olympiádu i postup do A kategórie MS. V rankingu krajín nám stále patrí 8.miesto. No nedávna olympijská kvalifikácia nám nastavila zrkadlo pravdy. Ako najvyššie nasadený tím sme skončili v našej skupine až na poslednom mieste. Minulý rok sa vypadlo z A kategórie MS. Rovnako naše juniorky dvakrát po sebe obsadili posledné priečky v I.divízii MS do 18 rokov. Mám pocit, že nám svet uteká.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech?
Môj najväčší úspech sa paradoxne nespája s hokejom, ale s jeho letnou verziou – hokejbalom, v ktorom som sa stala majsterkou sveta. Momentálne sa chystáme do Kanady obhájiť náš titul. Čo sa týka hokeja, najviac si cením majstrovský titul, ktorý sme vybojovali minulú sezónu.

Predsa len ste ženy, ovplyvňujú emócie priebeh zápasu?
Áno, hádky, slzy a vulgarizmy sa občas vyskytnú aj počas zápasu, tréner musí byť aj dobrý psychológ, aby takéto situácie zachránil.

Photo: Dalibor Krupka
https://www.puojd.sk/
Photo: Dalibor Krupka
Blúzka Snežienka

Najčastejšie kladené otázky:

Nosíte suspenzor?
Väčšina áno.

Pľujete na striedačke?
To by ste nechceli vidieť, čo je na striedačke po zápase mužov...

Smrdí vám v šatni?
...

Bijete sa?
Tak určite!

Aká kabelka sa hodí ku korčuliam?
Modrá.