Späť

Ako sa tvorí olympijský odev

Mgr.art. Michaela Bednárová
Puojd s.r.o., October 17, 2016

Vytvoriť odev pre olympijských športovcov nie je niekedy také jednoduché. Tak ako v športe, i tu platia isté pravidlá. O tom, čo si môžu športovci obliecť počas reprezentácie svojej krajiny na olympiáde, aké prvky či dizajn odevu sú dôležité, sme sa porozprávali s Evou Gažovou a Adrianou Marušákovou zo Slovenského olympijského výboru.

Šampiónky červené, foto: Alexandra Bališová
https://www.puojd.sk/
Šampiónky červené, foto: Alexandra Bališová

Prístup k tvorbe kolekcie pre Slovenský olympijský tím sa každým rokom líši. Pre aký ste sa rozhodli pre Olympiádu v Riu 2016 a prečo?

Každá olympiáda je iná, pretože sa koná vždy v inom meste, inom štáte a na inom kontinente. Preto sa aj Slovenský olympijský výbor snaží nájsť k oficiálnemu oblečeniu športovcov nejaký typický doplnok daného miesta. A to buď prostredníctvom farby, alebo typu jedného z kusov oblečenia. Pre Rio 2016 to boli slnečné okuliare v brazílskych farbách. Už tretiu olympiádu pokračujeme v používaní čičmianskeho vzoru, ktorým vytvárame tradíciu zviditeľnenia sa Slovenska na športovom poli. Čičmiansky vzor je dodnes v medzinárodnom športe vnímaný ako nekomerčný symbol Slovenska. Máme o tom dôkazy priamo od olympionikov z rôznych druhov športu.


Prečo sa využíva čičmiansky vzor na každej olympiáde? Neplánujete pre reprezentantov Slovenského olympijského výboru hľadať aj iné motívy?

Slovenský olympijský tím je unikátny zložením osobností, ktoré reprezentujú svoju krajinu. Šport je jednou z najkrajších a najemotívnejších reklám pre štát. Preto chceme naučiť športový svet a i širokú medzinárodnú verejnosť rozoznávať krajinu aj prostredníctvom nekomerčného prvku. Zoberte si veľmi jednoduchý príklad, keď vidíte javorový list, ihneď viete, že je to kanaďan, alebo vidíte červené kosoštvorce a viete, že je to chorvát. V olympijskom športe platia striktné a obmedzené pravidlá na používanie identifikačných znakov krajiny. Nekomerčný prvok je možné použiť v neobmedzených veľkostiach, farbách a proporciách. Slovenský olympijský výbor preto našiel Čičmany, konkrétne to bola myšlienka prezidenta SOV Františka Chmelára. Čičmiansky motív zaznamenáva obrovský úspech aj medzi slovenskými športovcami, ktorí s čičmianskym vzorom reprezentujú krajinu aj na majstrovstvách sveta a Európy. Máme z toho radosť, že to nie je už len symbol olympijského tímu, ale napríklad reprezentačné dresy sa tiež vyrábajú s čičmianskym vzorom. Čičmany sú teda pre všetkých.

Šampiónky modré, foto: Alexandra Bališová
https://www.puojd.sk/
Šampiónky modré, foto: Alexandra Bališová

Ako dôležité je pre vás spolupracovať so slovenskými dizajnérmi?

Je to dôležité v zmysle prezentácie krajiny. Olympijský tím dostáva prostredníctvom svojich športovcov veľký mediálny priestor doma aj v zahraničí. Oblečenie je viditeľné v tlači, na televíznych obrazovkách a spolu s ním aj dizajn. Sme nesmierne šťastní, že slovenskí olympionici nosili v Riu doplnky práve od mladých slovenských dizajnérov.
Jedným z nich je aj Miška, ktorá pre nás navrhla ponožky s čičmianskym vzorom, ktoré mali nielen medzi športovcami veľký úspech. Vždy sa tešíme, keď sa kúsok z našej kolekcie dostane k ľuďom, ktorí sa tak môžu cítiť bližšie k našim reprezentantom.


Prečo ste sa rozhodli pre Puojd?

Cestou z jednej zahraničnej služobnej cesty som v aute z letiska čítala časopis TREND a zaujal ma článok s tipmi na vianočné darčeky, kde sa objavil aj set ponožiek s čičmanskými vzormi z Puojdu. Nápad ma ihneď oslovil, tak som kontaktovala Mišku a z nášho prvého stretnutia som si okrem ponožiek odniesla nádhernú slovenskú chňapku do kuchyne.

Aké boli reakcie na ponožky s čičmianskym vzorom?

Úžasné, fantastické, praktické. Ako darček obdarovanému vždy vyčarili úsmev na tvári. Dokonca som bola na svadbe, kde ženích mal naše čičmianske ponožky. Vážne, je to niečo super, že olympijský dizajn z Puojdu sa uchytil v dobe, keď všade vo svete sú obľúbené bláznivé ponožky.

Čo by mal podľa vás spĺňať dizajn určený na reprezentáciu Slovenska v zahraničí?

Čičmany. A naše farby – biela, modrá, červená. Tešíme sa na ďalšie spolupráce na zimné olympijské hry Pyeongchang 2018.

Zlatí olympionici bratratranci Škantárovci na stupni víťazov, foto: archív SOV
https://www.puojd.sk/
Zlatí olympionici bratratranci Škantárovci na stupni víťazov, foto: archív SOV